Jak poznawać swój styl w fotografii? – to pytanie zadaje sobie wielu młodych fotografów. Przeczytaj artykuł, poznaj sposób i wykonaj ćwiczenie!

(Pod artykułem znajdziesz film, gdzie pokazuję swoje podsumowanie na przykładach moich fotografii)

Hej!

Mamy styczeń, nowy rok. Zapewne zrobiliśmy już sobie podsumowanie tamtego roku i mamy kolejne cele i plany na 2020.

Warto również w tym czasie podsumować nasz rok fotograficzny – zobaczyć czy zrobiliśmy progres, zmiany – a może stoimy w miejscu?

Jest pewne ćwiczenie, które pozwoli Ci lepiej zauważyć progres, jaki robisz w fotografii, a także pomoże odpowiedziac na pytanie: jak poznać swój styl w fotografii? Wszyscy szukamy swojego stylu, prawda? 🙂 Warto być świadomym swojego indywidualnego stylu, jaki tworzymy.

Takie ćwiczenie robię sobie zazwyczaj co pół roku.

Na czym polega to ćwiczenie?

Przynajmniej raz na rok zrób osobisty przegląd swoich fotografii

W jaki sposób? Najlepiej wydrukować/wywołać odbitki swoich zdjęć (te, które robiliśmy w tym roku ale również te, które robiliśmy na początku swojej przygody z fotografią, albo rok, dwa lub trzy lata wstecz), a następnie ułożyć je sobie np na podłodze, aby mieć widok na wszystkie.

Dlaczego lepiej drukować zdjęcia niż oglądać je na komputerze?

Oglądając swoje fotografie na komputerze tak naprawdę nie mamy możliwości oglądać większej ilości fotografii na raz, a idzie za tym to, że nie jesteśmy w stanie dobrze ich porównywać i oceniać. Wywołanie zdjęć daje nam większe możliwości podczas przeglądu i podsumowań i zdefiniowania odpowiedzi na pytanie jak znaleźć poznawać swój styl w fotografii.

Co zyskamy dzięki temu ćwiczeniu?

  • Lepiej zauważymy różnice

Jakie zdjęcia robiliśmy rok temu? Jakie robimy teraz? Co się zmieniło? Może fotografujemy już zupełnie coś innego niż wtedy, kiedy zaczynaliśmy. Zauważymy czy pojawiły się różnice w kadrowaniu, obróbce, na co zwracaliśmy najbardziej uwagę wcześniej a obecnie.

  • Wyłapiemy i lepiej poznamy swój styl

Specyficzne kadrowanie, styl obróbki? Czy częściej robimy zdjęcia w barwach ciepłych czy zimnych? Nasyconych czy wygaszonych? Jak najczęściej ustawiamy modela na zdjęciach i jakie kadry wybieramy z sesji? Komu/czemu najczęściej lubimy robić zdjęcia? Warto być świadomym swojego stylu , zobaczyć jak się zmienia i w którym kierunku zmierza.. 🙂

  • Zobaczymy czy robimy progres czy stoimy w miejscu

Jedyną stałą w fotografii jest zmiana. Zwłaszcza wtedy, kiedy dopiero zaczynamy. Szukamy swojego indywidualnego stylu, inspirujemy się, próbujemy robić coś nowego, coś innego. Non stop tak naprawdę uczymy się fotografii i uczyć się będziemy. Jeżeli stoimy w miejscu tzn, że się nie rozwijamy. Dzięki takiemu ćwiczeniu właśnie zobaczymy czy robimy postępy i w jakich odstępach czasu.

Mam nadzieję, że spodobała Ci się moja mała wskazówka. 🙂

No to co – zrobisz swoje fotograficzne podsumowanie? 🙂

Przykład mojego podsumowania możesz obejrzeć w filmie poniżej

Chcesz więcej? Koniecznie zasubskrybuj mój kanał na youtube: https://www.youtube.com/user/krazavlog

Robisz już zdjęcia? Zrób mój quiz i zobacz ile wiesz o fotografii : TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty

0
    0
    Koszyk
    Kraza.pl - Blog o fotografii